Kúpeľňa

To bytové jadro, je jadrom môjho problému

Bytové jadro je prekliatie starých panelákov. Máme v živej pamäti umakartové bytové jadrá, ktoré z kúpelní vytvorili uniformné, jednotné a ničím nelákajúce priestory. Našťastie je tá doba preč a vy sa môžete pri zriaďovaní kúpelne riadiť vlastnými nápadmi.

Ak prerábate starú umakartovú kúpeľňu, máte veľa možností. Jednou z nich je umakartové jadro ponechať, a len mu dať novú fazónu. Novú tvár dá umakartu špeciálna tapeta, alebo farebný náter. Zároveň môžete starý záchod, či vaňu nahradiť novými, vymeniť batérie, zvoliť vhodnú podlahovú krytina a vaša kúpeľňa má novú tvár.

Môžete sa však rozhodnúť aj pre radikálnejšie riešenie, spočívajúce v odstránení umakartu, ktorým navyše môžete získať viac priestoru. Takáto prestavba je síce finančne náročnejšia, ale výsledný efekt je zaručený.

Najskôr musíte odstrániť pôvodný umakart, a rozhodnúť sa pre materiál, z ktorého postavíte priečky. V zásade máte dve možnosti – sadrokartón, alebo tvárnice z pórobetónu. Výhody sadrokartónových stien spočívajú v ľahkosti konštrukcie, naopak nevýhodou je nemožnosť zavesiť na takúto stenu zriaďovacie predmety (záchod, alebo umývadlo) bez vytvorenia podpornej konštrukcie. Nevýhodou murovanej steny je zase zvýšenie zaťaženia stavby a potreba konzultácie so statikom, či potreba povolenia stavebného úradu.

Pri zariaďovaní samotnej kúpelne sa fantázii medze nekladú. Aj tu platí, že si môžete objednať službu kúpeľňového dizajnéra, ktorý vám nielen profesionálne poradí, ale pripraví vám návrh v počítačovom programe, ktorý umožňuje aj vizualizácie konečného návrhu. Možno však dávate prednosť vlastnej tvorbe, a návrh si chcete spracovať sami. Tu vám pomôže obyčajný štvorčekový papier, na ktorom si zakreslíte rozmery kúpelne v primeranej mierke a tak môžete popustiť uzdu fantázii. Nezabúdajte na limitujúce inžinierske siete, ktorých vyvedenie si zakreslite. Nie vždy je totiž možné s nimi v priestore „hýbať“.

Čo sa týka sanitárnych predmetov, minimom je záchod, umývadlo a sprchový kút. Ak si neviete predstaviť život bez peny a plávajúcich kačičiek, rozhodnite sa pre vaňu, samozrejme ak vám to dovolí priestor. Pomyselnú korunu vašej kúpeľni nasadí vhodný výber dlažby a obkladu, ich farebnosť rozhodne o celej „nálade“ kúpelne. V prípade, že máte dostatok priestoru môžete kúpeľňu obohatiť aj o praktický kúpeľňový nábytok, do ktorého schováte kozmetiku, čistiace prostriedky, či uteráky.

GabKa