utorok, 23 apríla, 2024
Záhrada

Ako ochrániť lesk a kvalitu svojho dreveného nábytku na záhrade?

Dlhodobá ochrana drevených povrchov v exteriéri je základom každého dobrého záhradkára. Ochrana dreva zaručí jeho prirodzený vzhľad a dobré vlastnosti aj napriek všetkým poveternostným vplyvom. Avšak ktoré prostriedky a postupy na ochranu dreva sú tie správne? My sme zvolili 2 najdostupnejšie a najefektívnejšie lazúry Balakryl, ktoré zaručia bezproblémovú a rýchlu impregnáciu.

Tenkovrstvá lazúra Balakryl Dixol

Tenkovrstvá lazúra chráni drevo tesne pod jeho povrchom. Náter sa nasiakne do drevených vlákien a vytvorí tým ochranný štít, ktorý drevo chráni pred vlhkom i UV žiarením. Výhodou tenkovrstvej lazúry je ten, že je súčasťou dreva a ako starnú vlákna dreva, starne aj náter. Pre obnovu vám postačí nový náter. Bez brúsenia a bez námahy dodáte drevu opäť prirodzený a zdravý vzhľad. Balakryl Dixol ochráni exteriérové drevo až po dobu 3 rokov. Preto sa dokonale hodí na ploty, bránky, pergoly a altánky, na ktoré môžete zvoliť bezfarebný náter alebo si vybrať jeden z obľúbených odtieňov.

Hrubovrstvá lazúra Balakryl Telux

Hrubovrstvá lazúra vytvára na dreve ochranný film, ktorý ako lak, či tenká vrstva plastu, chráni povrch vášho dreva. Pokiaľ povrch nie je vystavený priamej vlhkosti alebo voda steká po zvislých plochách, je všetko v poriadku. Akonáhle sa však voda dostane pod lazúru, nedostane sa von. Drevo začne hniť a lazúra prestáva účinkovať. Preto nie je vhodné používať hrubovrstvú lazúru na vonkajšie povrchy priamo vystavené nepriazni počasia. Balakryl Telux vám však dokonale ochráni krytý nábytok, krovy či interiérové drevo. Má príjemný zamatový lesk a vytvára krásny povrch, ktorý zaručí dlhodobú ochranu až po dobu 5 rokov. Na dobre chránenom mieste sa však udrží aj oveľa dlhšiu dobu.

Obe lazúry sú rýchloschnúce, ekologické a s minimálnym zápachom pri natieraní. Boli dokonca namiešané tak, aby vyhovovali aj prísnym pravidlám domácností, najmä použitiu na detskom nábytku.

Vnútorná ochrana dreva

Pre zvýšenie efektivity lazúrových náterov je výborné zvážiť aj použitie biocídneho napúšťadla. Zaručí vnútornú ochranu dreva, ktorá ho bude chrániť aj po tom, čo ochranný náter začne starnúť. Pri prvom použití sa môže zdať, ako by ste použili mydlovú vodu, ktorá po zaschnutí nenechá na dreve žiadne stopy. V skutočnosti však poskytne drevu ochranný štít až do hĺbky 3 mm a zabráni tak rastu húb a odradí aj škodlivý hmyz. Zväčša je to práve napúšťadlo, ktoré dokáže pridať drevenému plotu či terase desať i pätnásť rokov života navyše. Balakryl napúšťadlo je úplne bez zápachu a dokáže vytvoriť ochrannú bariéru i tam, kde sa drevo dotýka betónu.